Lisp v 436 bytech

Byste předpokládali, že jakýkoli programovací jazyk je k dispozici v šedesátých letech, by byl dostatečně malý, aby snadno implementoval na dnešní počítače. To není vždy pravda, protože staré jazyky někdy používají více průchodů. Ale v některých případech můžete implementovat, co by bylo celé jazyky před celým jazykem před malou stopou. Případ v bodě je docela dobrá implementace LISP – včetně sběru odpadků – v 436 bajtech.

SektorLisp tvrdí, že je nejmenším skutečným jazykem, poražený pouze jazyky hraček, které nejsou opravdu velmi užitečné. Pokud chcete, můžete si to vyzkoušet ve svém prohlížeči, ale tato verze má lepší chybová hlášení a trvalé vazby, takže praskne celé 509 bajtů.

Samozřejmě, Lisp může být získaná chuť, ale je to elegantní. Někteří říkají, že je to zkratka pro “Spousta dráždivé rušivé závorky”, ale struktura dělá snadno analyzovat.

Shodou okolností, dále je také snadné analýzy a sektorů je jedním z mírně větších jazyků, které srovnání srovnává. Tyto nástroje mají žít v malém bootsektoru diskety, ale kdo ví, kde byste chtěli cram v malém skriptovacím jazyce. Skutečnost, že SectorLisp trvá 436 bajtů a IBM 7090 Lisp 1.5 trvalo 32K, je pravděpodobně částečně kvůli účinnosti pokynů X86 a částečně kvůli skutečnosti, že 7090 mělo mnohem větší životní prostředí.

To není první malý Lisp, který jsme viděli. Forth, samozřejmě, je to střest.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *